Češi učí AI, aby zněla přirozeně. Trénují to na hercích, kteří přitom mluví jako roboti

Češi učí AI, aby zněla přirozeně. Trénují to na hercích, kteří přitom mluví jako roboti

před 9 měsíci

48 min


Syntéza hlasů dnes může fungovat jinak než před pár roky. Zatímco dříve se dohromady spojovala předem nahraná slova, případně hlásky, dnešní syntetické hlasy se učí napodobit člověka. Dělají to přesvědčivě, jen je to drahý přístup, který vyžaduje obrovské množství dat.O tvorbě virtuálních hlasů nejen pro AI asistenty v Podcastu Živě hovoří dva dlouholetí experti z firmy Agnostix, kde syntetické hlasy vznikají. Martin Franc podnik spoluzaložil a má mnoho byznysových zkušeností. Jan Stober jako vystudovaný lingvista na virtuální hlasy nahlíží jinýma očima.V rozhovoru dále rozebíráme, nakolik chceme v reklamách, podcastech nebo sportovních přenosech poslouchat syntetické hlasy. Podle Jana Stobera už robotičnost problém nepředstavuje, ale definovat lidství v hlase není tak lehké. Dozvíte se také, jak těžké je pro herce a herečky nahrávat pro hlasovou syntézu.04:26 – Jak funguje hlasová syntéza12:11 – AI místo lidí22:24 – Lidskost versus robotičnost33:48 – Obavy herců ze syntézy41:21 – AI v postprodukci 🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.🎵 V tomto pořadu zaznívají bezplatná hudba od Nihilora, úryvky z kanálů Česká televize a M.K. hlášení, z videa na Živě.cz a z divadelní hry Příběhy obyčejného členství.

Přihlašte se k newsletteruLadíme české podcasty do dokonalosti. Buďte u toho s námi!
Odesláním souhlasíte, aby vám ČESKÉ PODCASTY zasílaly pravidelné e-mailové newslettery o novinkách. Tento souhlas udělujete na dobu neurčitou s tím, že jej můžete kdykoliv bezplatně odvolat prostřednictvím tlačítka v každém newsletteru.
O tom, jak s vašimi osobními údaji (tj. e-mailem) nakládáme, si můžete přečíst na stránce zásady ochrany osobních údajů.
© 2025 České Podcasty