Co nosíme, když je zataženo? A jak počasí ovlivňuje naše barvy – a možná i nálady? Projekt Univerzitní barometr z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara propojuje umělou inteligenci, design a meteorologii, aby zachytil vztah mezi počasím, barvami oblečení a atmosférou na kampusu. První data už běží na webu zcuscope.com.
Díky kameře Zed2i a výpočetní jednotce Jetson AGX Orin je v reálném čase snímáno spektrum barev, které se objevují v oděvech procházejících osob. Systém tyto informace porovnává s aktuálním počasím a pokouší se najít vzorce – například jak barvy ladí se změnami teploty, oblačností nebo obdobím v roce. Webová aplikace nabízí přehledné vizualizace, které jsou dostupné veřejnosti a přizpůsobené i pro mobilní zařízení.
— MgA. Michal Pustějovský
Do budoucna se tým zaměří na přesnější AI modely pro přiřazení nálad k barevným paletám, hlubší sezónní analýzy a doplnění komplexních environmentálních dat. V roce 2025 má systém běžet v provozu celoročně, což umožní vytvořit robustní datový soubor a ověřit hypotézy na delším časovém horizontu. Univerzitní barometr tak není jen experimentem s AI, ale i pozoruhodným příkladem propojení výtvarného vnímání světa se seriózními datovými přístupy a péčí o kvalitu kampusového prostředí.